top of page

Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych priorytetem. Wspólna akcja SOK i Policji w Rzeszowie

Strażnik Ochrony Kolei i Policjantka

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei wspólnie z policjantami przeprowadzili briefing w Rzeszowie w ramach kampanii „Bezpieczny Przejazd” i akcji „Bezpieczne Tory - zatrzymaj się i żyj”. Celem spotkania było podkreślenie znaczenia przestrzegania przepisów ruchu drogowego w celu uniknięcia niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach kolejowych. Wcześniej w Przemyślu odbyło się posiedzenie Podkarpackiego Regionalnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa, na którym omówiono stan bezpieczeństwa i zaplanowano wspólne działania na bieżący rok.


Pod koniec marca w Komendzie Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Przemyślu miało miejsce istotne posiedzenie Podkarpackiego Regionalnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa na obszarach kolejowych i w pociągach. Podczas spotkania dokonano analizy stanu bezpieczeństwa w minionym roku oraz przedyskutowano plany wspólnych inicjatyw na rok bieżący, angażujących różne służby i instytucje wchodzące w skład zespołu. Jednym z kluczowych przedsięwzięć jest policyjna akcja pod nazwą „Bezpieczne Tory – zatrzymaj się i żyj”.


Działania profilaktyczne w Rzeszowie


W ramach wspomnianej akcji, na jednym z przejazdów kolejowo-drogowych w Rzeszowie zorganizowano briefing. Wzięli w nim udział funkcjonariusze Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Przemyślu oraz policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Podczas spotkania mundurowi wspólnie podkreślali, jak istotne jest stosowanie się do obowiązujących przepisów oraz zachowanie zdrowego rozsądku przez wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zwracano uwagę na fakt, że tylko odpowiedzialne zachowanie może zagwarantować bezpieczeństwo zarówno na samych przejazdach, jak i w całym obszarze kolejowym.


Apel o rozwagę i przestrzeganie przepisów


Podkarpackie służby za swój nadrzędny cel stawiają uświadomienie społeczeństwu, że zdecydowana większość wypadków, do których dochodzi na przejazdach kolejowych, jest wynikiem lekceważenia przepisów ruchu drogowego przez kierowców. Statystyki z regionu wskazują, że w bieżącym roku nie odnotowano na szczęście żadnych wypadków drogowych na przejazdach kolejowych, miało miejsce jedynie 8 kolizji. Dla porównania, w roku 2024 doszło do 2 wypadków, w których śmierć poniosła 1 osoba, a 1 została ranna. Ponadto odnotowano wówczas 34 kolizje. Te dane wyraźnie pokazują, jak ważne są ciągłe działania edukacyjne i profilaktyczne, mające na celu poprawę bezpieczeństwa na styku dróg i kolei.


Źródło zdjęcia: Straż Ochrony Kolei

Comentarios


Ostatnie artykuły

Kategorie

bottom of page