Modernizacja kolei na Podkarpaciu – Nowa era podróżowania
- Marek Zioła
- 22 mar
- 2 minut(y) czytania

Podkarpacki Zespół Parlamentarny przedstawił ambitny plan modernizacji infrastruktury kolejowej w regionie. Inicjatywa ta ma na celu poprawę komfortu podróżowania, zwiększenie dostępności komunikacyjnej oraz ożywienie lokalnej gospodarki.
Planowane działania obejmują uruchomienie nowych połączeń kolejowych, modernizację istniejących dworców oraz elektryfikację linii kolejowych.
Nowe Połączenia i Modernizacja Taboru
W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie pasażerów, od 15 czerwca 2025 roku planowane jest uruchomienie drugiego pociągu PKP Intercity na trasie Hrubieszów-Mielec-Kraków. To połączenie, obsługujące stacje takie jak Stalowa Wola Południe, Stalowa Wola Rozwadów, Tarnobrzeg i Mielec, znacząco ułatwi podróżowanie w regionie. W perspektywie 4 lat planowane jest wprowadzenie hybrydowych zespołów trakcyjnych i zwiększenie liczby połączeń do czterech par. Ważnym krokiem jest również powrót pociągów dalekobieżnych PKP Intercity do Mielca, co nastąpiło 15 grudnia wraz z uruchomieniem pociągu IC Hetman relacji Kraków Główny – Hrubieszów.
Modernizacja Dworców i Elektryfikacja Linii
Kluczowym elementem planowanych inwestycji jest modernizacja dworców kolejowych w Mielcu i Nisku. Na modernizację dworca w Mielcu przeznaczono 17 milionów złotych, a w Nisku 14 milionów złotych. Obecnie trwają prace nad dokumentacją projektową, a zakończenie inwestycji planowane jest na 2026 rok. W Mielcu powstanie całkowicie nowy budynek dworca, natomiast w Nisku modernizacji poddany zostanie zabytkowy dworzec z końca XIX wieku. Oprócz modernizacji dworców, trwają prace związane z przywróceniem połączeń kolejowych na trasie Mielec-Padew oraz elektryfikacją linii kolejowych. W 2023 roku długość linii kolejowych na Podkarpaciu wynosiła 990 km, z czego 461 km było zelektryfikowanych. Ważnym projektem jest również budowa łącznicy Jedlicze – Szebnie, która zapewni lepsze połączenia z Rzeszowa w stronę Krosna i Nowego Zagórza. Inwestycje te mają na celu kompleksową modernizację infrastruktury kolejowej na Podkarpaciu, co przełoży się na poprawę komfortu podróżowania, zwiększenie dostępności komunikacyjnej i rozwój gospodarczy regionu.
Źródło zdjęcia: Facebook: profil Krystyna Skowrońska
Comments