top of page

Nowe możliwości przewozu towarów koleją: szybsze i sprawniejsze dostawy



Dzięki podniesieniu parametrów eksploatacyjnych, pociągi towarowe mogą sprawniej przewozić ładunki, co pozytywnie wpłynie na gospodarkę kraju.


Konsekwentnie realizowane inwestycje oraz prace utrzymaniowe przyczyniają się do poprawy zarówno ruchu pasażerskiego, jak i towarowego. Podniesienie parametrów eksploatacyjnych na sieci kolejowej ma szczególne znaczenie dla przewoźników cargo, ponieważ realizacja tych połączeń jest bardziej wymagająca.


Szybszy transport towarów


Dzięki podniesieniu parametrów, przewóz towarów stał się sprawniejszy na trasach między Poznaniem a Szczecinem, Chorzowem a Tczewem, Wrocławiem a Międzylesiem oraz Warszawą a Białymstokiem. W rezultacie pociągi towarowe mogą jeździć szybciej, a dostarczanie ładunków jest bardziej efektywne. W 2024 roku średnia prędkość handlowa pociągów towarowych na sieci PLK SA wzrosła do 34 km/h, co oznacza wzrost o 2 km/h w porównaniu z rokiem 2023. Natomiast pociągi intermodalne osiągnęły średnią prędkość handlową na poziomie 41 km/h.


Inwestycje w przyszłość


Krzysztof Waszkiewicz, Członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., podkreśla, że podniesienie średniej prędkości o 1 km/h jest dużym wyzwaniem, osiągalnym dzięki skutecznej realizacji inwestycji i prac utrzymaniowych. Planowane są kolejne istotne zadania, takie jak te na linii Skierniewice – Łuków czy Ełk – Białystok, które przyczynią się do dalszego usprawnienia ruchu towarowego i ponownego wzrostu średniej prędkości handlowej dla cargo. Dzięki temu przewozy towarowe staną się jeszcze bardziej konkurencyjne.


Źródło zdjęć: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Comments


Ostatnie artykuły

Kategorie

bottom of page