top of page

Nowe rozwiązania dla Kolei Dużych Prędkości w Polsce



Planowane rozwiązania dla Kolei Dużych Prędkości (KDP) w Polsce, wzorowane na systemach funkcjonujących we Francji, Hiszpanii i Włoszech, mają na celu znaczące skrócenie czasu podróży między największymi miastami.


Przykładowo, podróż pociągiem między Warszawą a Poznaniem ma trwać jedynie 1 godzinę i 38 minut, co stanowi oszczędność aż 27 minut w porównaniu z wcześniejszymi założeniami. Takie usprawnienia są możliwe dzięki zastosowaniu obwodnic omijających duże miasta oraz łącznic umożliwiających obsługę mniejszych ośrodków regionalnych.


Obsługa Kalisza w systemie KDP


Kalisz, będący istotnym punktem na mapie Polski, zostanie włączony w sieć KDP dzięki zastosowaniu łącznic kolejowych. Rozwiązanie to, znane z krajów Europy Zachodniej, polega na poprowadzeniu głównej linii KDP obrzeżami miasta, a następnie skierowaniu części pociągów do stacji pasażerskiej za pomocą specjalnych łącznic. Dzięki temu, Kalisz zyska dostęp do szybkiej kolei, a jednocześnie najszybsze pociągi będą mogły omijać miasto, co skróci czas przejazdu między Warszawą a Poznaniem. Podobne rozwiązania z powodzeniem funkcjonują w Le Mans we Francji oraz w Saragossie i Lleidzie w Hiszpanii.


Zachodnie standardy na polskiej kolei


Model obsługi Kalisza, zaproponowany przez Centralny Port Komunikacyjny (CPK), jest zgodny ze standardami stosowanymi w krajach zachodnich, które mają bogate doświadczenie w budowie i eksploatacji linii KDP. Takie podejście gwarantuje optymalne wykorzystanie potencjału szybkiej kolei, umożliwiając zarówno szybkie połączenia między metropoliami, jak i skomunikowanie ośrodków regionalnych. Dzięki zintegrowanym węzłom przesiadkowym pasażerowie z regionów będą mieli łatwy dostęp do szerokiej oferty transportowej, obejmującej pociągi KDP, komunikację regionalną i lokalną.


Korzyści dla pasażerów i regionu


Wprowadzenie nowych rozwiązań w ramach KDP przyniesie liczne korzyści dla pasażerów, w tym znaczne skrócenie czasu podróży. Co więcej, inwestycje w infrastrukturę kolejową, takie jak przebudowa stacji w Kaliszu, przyczynią się do zwiększenia integracji węzła przesiadkowego i poprawy komfortu podróżowania. Mieszkańcy Kalisza skorzystają również z możliwości podróżowania pociągami Regioekspres do Poznania w czasie około 60 minut, co znacząco skróci czas dojazdu do pracy czy szkoły. Realizacja projektu KDP, planowana do 2035 roku, stanowi ważny krok w kierunku modernizacji polskiej kolei i poprawy mobilności w kraju.


Źródło zdjęcia: CPK


Comments


Ostatnie artykuły

Kategorie

bottom of page