top of page

Nowy model edukacji kolejowej w Polsce



W połowie 2025 roku Polska doczeka się rewolucji w kształceniu kadr kolejowych. Dwa nowoczesne Branżowe Centra Umiejętności (BCU) otworzą swoje podwoje dla uczniów, studentów i dorosłych, oferując im unikalne możliwości rozwoju zawodowego w branży transportu kolejowego.


Inicjatywa ta, będąca owocem współpracy Miasta Siedlce oraz Towarzystwa Salezjańskiego – Inspektoria św. Stanisława Kostki w Salezjańskich Szkołach Rzemiosł w Łodzi, ma na celu wypełnienie luki kompetencyjnej na rynku pracy i dostosowanie edukacji do dynamicznie zmieniających się potrzeb kolei. BCU to zaawansowane technologicznie ośrodki, które umożliwią zdobycie i potwierdzenie kwalifikacji zawodowych poprzez kursy i egzaminy zewnętrzne.


Inwestycja w przyszłość polskiej kolei


PKP Intercity, jako kluczowy partner projektu, od lat aktywnie współpracuje ze szkolnictwem, dążąc do zniwelowania luki kadrowej i kompetencyjnej. Spółka zapewnia pracownikom dostęp do najnowszych osiągnięć naukowych i wspiera innowacyjność w przedsiębiorstwie. Jak podkreśla Janusz Malinowski, Prezes PKP Intercity, dobrze wykształcona kadra jest niezbędna dla rozwoju kolei i oferowanych przez nią usług.


Nowoczesne ośrodki kształcenia


Branżowe Centrum Umiejętności w Siedlcach skupi się na interoperacyjności systemu kolei, oferując

kształcenie w czterech kierunkach: technik transportu kolejowego, technik pojazdów kolejowych, technik elektroenergetyk transportu szynowego i mechanik pojazdów kolejowych. Z kolei BCU w Łodzi specjalizuje się w mechatronice w eksploatacji i utrzymaniu kolejowych środków transportu, kształcąc techników mechatroników i mechatroników.


Współpraca z uczelniami i szkołami


PKP Intercity aktywnie współpracuje z 16 uczelniami wyższymi, 51 szkołami średnimi i 16 Ochotniczymi Hufcami Pracy. Dzięki tej współpracy, w ostatnich dwóch latach zatrudniono 189 stypendystów, a w ubiegłym roku 670 uczniów odbyło praktyki w zakładach PKP Intercity.


Nowe możliwości dla przyszłych kolejarzy


Oba centra w Łodzi i Siedlcach, które rozpoczną działalność w połowie 2025 roku, zaoferują nowoczesną bazę do odbywania branżowych kursów i szkoleń. PKP Intercity aktywnie uczestniczy w tworzeniu oferty dydaktyczno-szkoleniowej oraz nowych kwalifikacji sektorowych, przygotowując przyszłe kadry do wyzwań współczesnej kolei.


Źródło zdjęcia: PKP Intercity

Comments


Ostatnie artykuły

Kategorie

bottom of page