Rekordowy kwartał PKP Intercity. Wzrost liczby pasażerów i rowerów
- Marek Zioła
- 18 kwi
- 2 minut(y) czytania

Od stycznia do marca 2025 roku pociągami PKP Intercity podróżowało aż 18,4 miliona pasażerów. To imponujący wzrost o 10% w porównaniu do analogicznego okresu w 2024 roku. Średnio każdego dnia z usług przewoźnika korzystało 204 tysiące osób, a rekordowy dzień to 21 marca, kiedy to PKP Intercity przewiozło 263 tysiące pasażerów.
Wzrost liczby pasażerów jest widoczny we wszystkich grupach podróżnych. Z usług PKP Intercity chętnie korzystały osoby z niepełnosprawnościami, dzieci i uczniowie, studenci i doktoranci oraz seniorzy. Wielu pasażerów podróżowało ze swoimi pupilami, a także zabierało w podróż rowery. Przewoźnik zanotował imponujący wzrost sprzedaży biletów na przewóz zwierząt (o 129%) oraz rowerów (o 151%).
Najpopularniejsze trasy i kanały sprzedaży
Pasażerowie najczęściej wybierali trasy z Trójmiasta, Krakowa, Łodzi czy Poznania do Warszawy. Natomiast największy procentowy wzrost liczby podróżnych odnotowano na liniach: Kraków – Zakopane, Poznań – Szczecin, Warszawa – Szczecin, Poznań – Toruń, Warszawa – Zakopane.
Podróżni coraz chętniej kupują bilety przez internet. W pierwszym kwartale 2024 roku ponad 80% pasażerów zakupiło bilet online, z czego 43% skorzystało z aplikacji mobilnej. Widać wyraźny trend wzrostu popularności aplikacji mobilnych kosztem sprzedaży biletów na stronie internetowej.
Inwestycje w tabor i infrastrukturę
PKP Intercity konsekwentnie realizuje strategię inwestycyjną, dążąc do tego, aby w 2030 roku cały tabor przewoźnika był nowy i zmodernizowany. Od stycznia do marca 2025 roku PKP Intercity odebrało 9 lokomotyw Griffin EU160, a w najbliższym czasie do przewoźnika trafią kolejne zmodernizowane wagony. Trwa także montaż automatów vendingowych w wagonach COMBO.
PKP Intercity inwestuje również w infrastrukturę. W marcu 2024 roku podpisano umowę na budowę nowej lokomotywowni w Warszawie Grochowie, a w Przemyślu trwa rozbudowa zaplecza technicznego. W latach 2025-2030 przewoźnik planuje przeznaczyć blisko 3,4 miliarda złotych na unowocześnienie zapleczy technicznych i bocznic kolejowych.
Źródło zdjęcia: PKP Intercity
Comentarios